E-SHOP - XENOLED

Rady a tipy

Xenonové a halogenová světla
Xenonové a halogenová světla
 
Xenony, resp. xenonové světla jsou často spojovány s drahými luxusními auty, novými auty případně tuningovými speciály. Jsou snadno identifikovatelné již z dálky pomocí výrazně bílého nebo modrého světla .. Tento dojem se někteří snaží dosáhnout i používáním speciálních barevných žárovek, které zajistí světlo s modrým zabarvením, ne však efekt užívání xenonových zářivek., Jejichž dosvet a životnost hrají úplně jinou ligu.
 
Proč dobré světlo?
 
Za posledních 10 let, došlo k rapidnímu zlepšení bezpečnosti vozidel jakož i komfortu jejich užívání. Zavedení ABS, airbagů, brzdných asistentů, ESP a množství jiných technických vymožeností se stalo standardní resp. běžnou příplatkovou výbavou nových vozidel. Zjistilo se, že až 60% všech nehod se odehraje v důsledku nedostatečné viditelnosti a proto se začal klást důraz na co nejlepší osvětlení. Slabé, skoro až žádné světlo nahradily vysokovýkonné žárovky, které navodí dojem jako kdyby řídíte přes den. Kvalitně svítící a osvětlené auto snižuje pravděpodobnost havárie a pozitivně ovlivňuje bezpečnost jízdy. Tento fakt mimochodem vedl v mnoha zemích k povinnému celoročnímu svícení. Dostatečné osvětlení přispívá ke komfortu ale i bezpečnosti celé posádky v autě.
 
Halogenové vs xenonový světla
 
Ve vozidlech jsou standardně používané 40-55 wattové halogenové žárovky. Jejich nahrazením za výkonnější sice získáme vyšší svítivost, zároveň ale více zatěžujeme alternátor vozidla a celou elektroinstalaci. Proto doporučujeme vždy používat originální žárovky a v případě možnosti silnějších toto projednat s mechanikem. Různé tuningové firmy nabízejí žárovky až do 100w. V případě, že kabely nebyly dostatečně předimenzované, může docházet k přehřívání, v horším případě až propálení kabelů a spínačů. Zároveň zvýšený odběr více zatěžuje alternátor, který mírně, ale přece snižuje výkon automobilu. Např. nejnovější sportovní auta při výrazné akceleraci, pro zvýšení výkonu, zcela vypínají alternátor a všechnu elektrickou spotřebu uspokojují pouze z auto baterie.
 
Xenonové světla ale pro svou funkčnost potřebují jen 35W, což je méně než originální halogenová světla v automobilu. Jejich životnost je zároveň několikanásobně vyšší než u klasických halogenových žárovek - napr.H7. Nemají tedy ani odběr původních žárovek, takže původní elektroinstalace jim absolutně dostačující a zároveň odběrové požadavky na alternátor jsou o dost nižší. Stejně barva světla klasických halogenových žárovek je žlutá, což unavuje oči znatelně více než denní světlo. Xenony mají barvu bílou až modrou - což je blíže k dennímu světlu a dosvet xenonových žárovek je několikanásobně vyšší.
 
více ...

 Xenoled.cz je na českém a slovenském trhu jediným autorizovaným prodejcem produktů značky XENOLED® vyvíjených a vyráběných výrobcem , pro kterého je kvalita produktu vždy na prvním místě . Výrobky světelné techniky této značky jsou jako Rolls Royce mezi auty .

Pro Vás
Facebook
Newsletter
Chcete od nás odebírat newsletter s aktuálními nabídkami?